Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Operacja przegrody nosowej – kiedy jest potrzebna?

Operacja przegrody nosowej – kiedy jest potrzebna?

Operacja przegrody nosowej – kiedy jest potrzebna?
+
Tagi:

Kto powinien zdecydować się na operację przegrody nosowej? Czy jest to bezpieczny zabieg? Jak długo trwa rekonwalescencja? Na te oraz inne pytania odpowiadamy poniżej.

Kiedy operacja przegrody nosowej jest potrzebna?

Niekiedy wskutek urazów mechanicznych lub czynników genetycznych przegroda nosowa się wykrzywia i niezbędna staje się operacja. Zniekształcenie często zaczyna być zauważalne dopiero po upływie pewnego czasu, na skutek nieuchronnych zmian rozwojowych, polegających na nierównomiernym wzroście giętkiej przegrody w stosunku do jej sztywnego obramowania. Rosnąca przegroda przestaje się w końcu mieścić w środku i ulega deformacji. Wtedy operacja jest nieodzowna.

Na operację przegrody nosowej decydują się najczęściej osoby, które:

- mają poważne problemy z oddychaniem, mogące doprowadzić do zapalenia zatok,

- cierpią na chroniczne bóle głowy,

- mają krwawienie z nosa,

- chciałyby poprawić swój wygląd zewnętrzny.

 

Operacje przegrody nosowej

Są dwie metody przeprowadzania operacji przegrody nosowej: poprzez podśluzówkową resekcję przegrody nosowej lub septoplastykę. Niezależnie od tego, którą metodę się wybierze, efekty zabiegu są trwałe.

Pierwsza z wymienionych metod polega na nacięciu błony śluzowej wewnątrz nosa oraz chrząstki. Następnie usuwa się kość przegrody oraz skrzywioną chrząstkę, którą umieszcza się często w miniaturowej prasie, a następnie naprostowuje. Poddana takiej modyfikacji chrząstka jest implantowana na swoje poprzednie miejsce. Ta metoda nie przyczynia się do powstawania blizn.

Septoplastyka natomiast polega na usuwaniu wypukłości i ostróg oraz starannym ustawianiu szkieletu chrzęstno-kostnego przegrody. Wykonuje się ją na ogół u dzieci. W przypadku skrzywienia całego zewnętrznego nosa zalecana jest operacja plastyczna.

 

Operacja przegrody nosa: rekonwalescencja

Długość rekonwalescencji zależy od stopnia skrzywienia oraz wielu innych czynników, których nie sposób tu wszystkich wymienić. Po wykonaniu operacji przegrodę nosową umacnia się niewidocznymi z zewnątrz płytkami teflonowymi, które usuwane są od 7 do 10 dni po zabiegu. W przypadku operacji plastycznych przykleja się również plastry. Szwy rozpuszczają się same.

Niekiedy następują powikłania: krwawienie, zasinienie, tymczasowy obrzęk sprawiający trudności w oddychaniu, utrata węchu. Na ogół są to jednak dolegliwości przejściowe. Laryngologia jest na tak wysokim poziomie zaawansowania, że zabiegi tego typu wykonywane są sprawnie i bezpiecznie.