Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Prokalcytonina (PCT) - znaczenie i dostępne badania

Prokalcytonina (PCT) - znaczenie i dostępne badania

Prokalcytonina (PCT) - znaczenie i dostępne badania
+

Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem. Niestety, większości nie udaje się uniknąć rozwoju różnego rodzaju infekcji bakteryjnych. Zdarza się nawet, że niszczą one nasz organizm zanim jeszcze odczujemy jakiekolwiek dolegliwości.

Na szczęście istnieją badania, dzięki którym możemy je wykryć i zacząć skutecznie przeciwdziałać ich rozwojowi. Jednym z takich badań jest badanie prokalcytoniny.

Czym jest i dlaczego warto wykonywać badania jej oznaczenia?

 

Czym jest prokalcytonina?

Mówiąc o badaniach stężeniu prokalcytoniny warto przybliżyć czym jest. Mówiąc najprościej prokalcytonina to substancja, której obecność we krwi oznacza, że mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, grzybiczą lub pasożytniczą. To białko, które uwalniane jest do naszego krwiobiegu w wyniku reakcji zapalnej organizmu. Badanie stężenia prokalcytoniny pozwala wykryć zakażenie nawet wtedy, gdy nie występują jeszcze żadne niepokojące objawy czy dolegliwości. Co więcej, badanie stężenia tego białka daje lepsze efekty niż badania innych parametrów stanu zapalnego. Nic więc dziwnego, że lekarze coraz częściej decydują się na jego wykonywanie w sytuacjach, w których mają problem z postawieniem prawidłowej diagnozy.

 

Jak wygląda jej badanie?

Badanie stężenia prokalcytoniny możemy przeprowadzać dwojako. Pierwszym sposobem jest określenie stężenia w próbce krwi. W tym przypadku pacjent powinien być na czczo. Próbkę krwi poddaje się badaniom w laboratorium. Innym rodzajem badania stężenia tego białka jest pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego, co praktykuje się szczególnie w przypadku podejrzenia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

 

Kiedy warto wykonać badanie prokalcytoniny?

Badanie stężenia prokalcytoniny jest przydatne w przypadku podejrzeń wielu schorzeń i infekcji. Wykonuje się je między innymi w przypadku wczesnego różnicowania infekcji bakteryjnych i wirusowych, pozwala bowiem ułatwić decyzję co do podania odpowiedniego leku. Badanie to wykonuje się między innymi w przypadku podejrzenia wystąpienia chorób takich jak posocznicy, zapalenia dróg moczowych czy zapalenia płuc. Jest niezastąpione w przypadkach zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, ponieważ pozwala na określenie rodzaju zapalenia. Często przeprowadza się je w przypadku osób po zabiegach chirurgicznych i przeszczepach aby monitorować stan chorego. Podobnie jest w przypadku osób z obniżoną odpornością. Badanie to pozwala także na określenie, czy zastosowane leczenie przynosi odpowiednie efekty.

 

Jakie są normy dla prokalcytoniny?

Mówiąc o badaniach prokalcytoniny warto wspomnieć o tym, jakie są normy tego badania. U osób całkowicie zdrowych stężenie tej substancji jest bardzo niskie. Wynosi bowiem 0,1 ng/mL. Jeśli mamy do czynienia ze stężeniem powyżej 0,5 ng/ml możemy już więc mówić o istnieniu infekcji bakteryjnej. W przypadku ciężkich zakażeń wynik badania może nawet tysiąckrotnie przewyższać normy dla prokalcytoniny. Wdrożenie odpowiedniego leczenia sprawia zaś gwałtowne obniżenie poziomu stężenia co jest dowodem na skuteczność terapii. W tym miejscu warto zaznaczyć, że normy te nie dotyczą noworodków. W ich przypadku stężenie prokalcytoniny jest bowiem naturalnie powiększone.

 

Podsumowując, prokalcytonina w badaniach Diagnostyki to najlepszy sposób na to, by sprawdzić czy w naszym organizmie nie rozwija się infekcja bakteryjna. Dzięki temu badaniu znacznie szybciej możemy wdrożyć odpowiednie leczenie, dzięki czemu szanse pacjenta na szybszy powrót do zdrowia są znacznie większe.