Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Prywatna przychodnia zdrowia: jaka powinna być?

Prywatna przychodnia zdrowia: jaka powinna być?

Prywatna przychodnia zdrowia: jaka powinna być?
+

Niepubliczny zakład opieki zdrowotnej (NZOZ) jest alternatywą dla placówek publicznych. Z usług takich placówek można korzystać w ramach ubezpieczenia NFZ. Zasadniczo jednak, płacąc za usługę, powinniśmy mieć możliwość skorzystania w krótkim czasie z pomocy lekarzy pierwszego kontaktu.

Zacznijmy od podstaw: czym jest zakład opieki zdrowotnej?

Zakład opieki zdrowotnej, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, to zespół osób i środków majątkowych, utworzony i utrzymywany w celu udzielania świadczeń zdrowotnych i promocji zdrowia.

Według definicji świadczeniem zdrowotnym są działania, które służą zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Są to także wszelkie inne działania medyczne, wynikające z procesu leczenia.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia znajdziemy informację, że na podstawie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej do zakładów opieki zdrowotnej zaliczamy:

 • szpitale, zakłady opiekuńczo-lecznicze, sanatoria, hospicja i inne zakłady do całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych udzielanych w odpowiednio przeznaczonym do tego pomieszczeniu,
 • przychodnie, poradnie, ambulatoria, laboratoria,
 • pogotowie ratunkowe,
 • żłobki,
 • i inne.

 

Zakłady dzielimy na publiczne  (SPZOZ) i niepubliczne (NZOZ), które powstały z inicjatywy prywatnej, tzn. nie zostały ustanowione przez organ administracyjny.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej nie ma osobowości prawnej. To instytucja lub organizacja prowadząca Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej odpowiada za jego zobowiązania. NZOZ może być prowadzony przez wiele różnych podmiotów, m. in. przez fundacje, stowarzyszenia, kościół czy spółkę. Strukturę organizacyjną i zasady funkcjonowania Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej określa statut. Przed rozpoczęciem działalności trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie i kadrę, a następnie wpisać NZOZ do rejestru zakładów opieki zdrowotnej prowadzonego przez wojewodę.

 

Czego oczekują pacjenci od dobrej przychodni prywatnej i innych NZOZ?

Niekiedy zdarza się, że pacjenci korzystają z usług przychodzi prywatnych na podstawie umowy zawartej między tymi ostatnimi a NFZ. W niektórych wypadkach z usług prywatnych przychodni korzystamy w ramach ich umowy z NFZ. W większości przypadków pacjenci NZOZ to osoby zniechęcone stanem i jakością usług w publicznej służbie zdrowia. Decydując się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu lub u specjalisty, na zabieg czy usługę medyczną, płacą z własnej kieszeni. Można płacić za każdą wizytę, ale wiele placówek i sieci placówek NZOZ oferuje także abonamenty i ubezpieczenia z różnymi pakietami usług. Podpisywane są na dłuższy czas i płatne z góry. Pacjenci, którzy poza obowiązkowymi składkami zdrowotnymi decydują się na dodatkowe koszty, maja większe wymagania.

 • Oczekują, że nie będą musieli czekać na wizytę. Wiele dobrych przychodni NZOZ daje gwarancję, że na wizytę u specjalisty czeka się najwyżej kilka dni.
 • Wizyta powinna się odbywać o określonej godzinie. W placówkach publicznych często czeka się kilka godzin na przyjęcie, mimo że wizyta została ustalona na konkretny termin.
 • Pacjent powinien zostać otoczony opieką i spotkać się z należytym przyjęciem. Wszystkie niezbędne badania powinny zostać wykonane z najwyższą starannością.

 

Wyposażenie i kadra w placówkach NZOZ

Dobra przychodnia zdrowia NZOZ powinna być odpowiednio wyposażona. Sprzęt diagnostyczny, maszyny do USG, EKG, tomografii, mammografii i innych ważnych badań powinny być dobrej jakości. Pacjent powinien mieć pewność, że badanie wykonywane jest na sprzęcie najwyższej klasy i że wyniki badań będą adekwatne do jego rzeczywistego stanu zdrowia.

Badania specjalistyczne powinny być wykonywane wówczas, gdy zachodzi taka potrzeba. Dokładna diagnoza rozwieje wszelkie wątpliwości pacjenta związane z jego stanem zdrowia. Badania te nie powinny być ostatecznością, na którą czeka się miesiącami. Jest to komfort, za który pacjenci płacą, mają więc prawo wymagać - mówi pracownik przychodni Medical Center na Ursynowie.

Nie zapominajmy też, że na atmosferę i renomę zakładu opieki zdrowotnej niebagatelny wpływ ma także wygląd pomieszczeń i czystość. W zadbanym ośrodku zdrowia pacjent czuje się bezpieczniej. Nie musi się obawiać, że się czymś zarazi. Higiena w takich placówkach to podstawa.

Ostatni punkt, ale nie mniej ważny, to kadra – przede wszystkim lekarze. W dobrej przychodni zdrowia NZOZ powinna pracować odpowiednia liczba lekarzy pierwszego kontaktu oraz specjalistów. Tylko dzięki temu unikniemy długiego oczekiwania na wizytę. Dobrze, aby specjalizacje lekarzy były zróżnicowane, tak aby każdy z pacjentów mógł wybrać kogoś, kto specjalizuje się w węższej dziedzinie. W dobrej przychodni NZOZ powinni pracować następujący lekarze:

 • internista,
 • ginekolog położnik,
 • pediatra,
 • alergolog,
 • dermatolog,
 • endokrynolog,
 • laryngolog,
 • ortopeda
 • i inni.

 

Kadra medyczna powinna regularnie odbywać szkolenia i dokształcać się. Dzięki temu jej członkowie będą świadomi wyników najnowszych badań. Będą też wiedzieć, jak odczytywać dane ze skomplikowanej aparatury. Ciekawą opcją jest przypisanie do pacjenta jednego lekarza opieki podstawowej, który koordynuje pozostałe wizyty. Jest to lekarz, który zna pacjenta, wie lepiej niż inni, jak mu pomóc.

  

Niepubliczne zakłady Opieki Zdrowotnej są odpowiedzią na potrzeby rynku. Publiczna służba zdrowia nie jest w stanie ich zaspokoić, dlatego rozwój i działalność NZOZ jest tak ważna.