Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Rozpoznaj pierwsze objawy Alzheimera

Rozpoznaj pierwsze objawy Alzheimera

Rozpoznaj pierwsze objawy Alzheimera
+
Tagi:

Choroba Alzheimera jest nieodwracalną, postępującą chorobą mózgu, która powoli niszczy pamięć i umiejętności myślenia, a w końcu nawet zdolność do wykonywania najprostszych czynności życia codziennego. U większości chorych pierwsze objawy pojawiają się po 60. roku życia.

Choroba nazwana została imieniem dr Aloisa Alzheimera. W 1906 roku, dr Alzheimer zauważył zmiany w tkance mózgowej kobiety, która zmarła z powodu niezwykłej choroby psychicznej. Jej objawy obejmowały utratę pamięci, problemy językowe i nieprzewidywalne zachowanie. Po jej śmierci, Alzheimer zbadał jej mózg i znalazł wiele anormalnych kęp (obecnie płytki amyloidu) i splątanych włókien.

Tablice i sploty w mózgu są dwiema głównymi cechami choroby Alzheimera. Trzecią jest utrata połączeń między komórkami nerwowymi (neuronami) w mózgu.


Objawy

Początek choroby zwykle zaczyna się powyżej 65. roku życia. Choroba trwa zazwyczaj 6-12 lat i kończy się śmiercią. Najczęstsze objawy choroby to:

  • krótkoterminowe utraty pamięci,
  • trudność z wykonywaniem zadań
  • dezorientacja,
  • kłopoty z językiem,
  • gwałtowne, nieprzewidywalne zmiany nastroju,
  • brak motywacji.

Z biegiem czasu wspomniane wyżej objawy nasilają się. Przy ustalaniu rozpoznania choroby bierze się pod uwagę wywiad, informacje zebrane od rodziny i opiekunów, wyniki badania neurologicznego i neuropsychiatryczego, a także badania dodatkowe w tym badania neuroobrazowania. Wiele badań ma na celu wykluczenie innych schorzeń mogących wywoływać podobne zaburzenia pamięci i otępienie.


Leczenie

Do tej pory nie wynaleziono żadnego lekarstwa, które pozwalałoby na wyleczenie tej choroby. Można jednak spowolnić jej przebieg.  Lekarstwa, które są podawane podczas tej choroby powodują pewne redukcje objawów psychopatologicznych jak depresja czy omamy a także zmniejszają gwałtowność zmian nastroju. Duże znaczenie (niefarmakologiczne) dla chorego ma przede wszystkim prawidłowa opieka i wsparcie rodziny. Osoba z Alzheimerem, bez odpowiedniej opieki i lekarstw.

 

Aleksandra Jedynak