Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Rzuć palenie z trenerem

Rzuć palenie z trenerem

Rzuć palenie z trenerem
+

Czasem w rzuceniu palenia potrzebujemy czegoś więcej niż samej motywacji i silnej woli oraz środków farmakologicznych, które mają pomóc w bezbolesnym pokonaniu nałogu. W skutecznym rzuceniu papierosa konieczne jest wsparcie najbliższych i pomoc trenera. Palenie to uleczalna choroba!

Terapia z trenerem

Palenie papierosów to współczesna choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób w różnym wieku. Wiele z nich wielokrotnie próbuje rzucić palenie, jednak nieskutecznie, bo za każdym razem wraca do nałogu z powodu głodu tytoniowego. Dlatego to choroba przewlekła. Jednak skuteczne i ostateczne rozstanie z uzależnieniem jest możliwe. Wymaga to silnej woli i motywacji oraz odpowiedniej metody. Same dobre chęci jednak nie wystarczą. Palenie najlepiej rzucić we współpracy z lekarzem albo terapeutą od uzależnień, który pomoże zdiagnozować problem i podłoże uzależnienia oraz przedstawi nam plan pokonania nałogu.

Warto zatem wziąć udział w specjalnym programie antynikotynowym, który jest prowadzony przez wiele polskich ośrodków. Niektóre dodatkowo prowadzą badania nad nikotynizmem, co niewątpliwie świadczy o zaangażowaniu w ulepszanie metod leczenia. Trener może pełnić też funkcję kontrolną i motywować do skutecznego rozstania się z nałogiem.

 

Skuteczny program

Wybierając ośrodek, zwróćmy uwagę na zakres programu i wykorzystywaną metodę leczenia. Jest wiele popularnych metod, które nie zawsze są skuteczne. Program antynikotynowy, który wykorzystuje metodę behawioralno – poznawczą osiąga największą skuteczność. Rezultaty są lepsze od innych dostępnych metod: leków, nikotynowej terapii zastępczej czy biorezonansu. Potwierdziły to badania dotyczące okresu abstynencji po terapii behawioralno – poznawczej – ponad 50% uczestników nie pali przez okres 12 miesięcy od momentu jej zakończenia.

Program antynikotynowy, prowadzony zgodnie z metodą behawioralno – poznawczą, opiera się na poznaniu własnego nałogu – zidentyfikowaniu automatycznych myśli, które powodują odruch sięgania po papierosa. Podczas sesji terapeutycznych dowiemy się również, dlaczego i w jakich sytuacjach palimy oraz poznany powód trudności w rzuceniu palenia. Dobrze, jak prowadzi ją wykwalifikowany i doświadczony terapeuta, który dodatkowo jest ex – palaczem – dzięki temu zna sposób myślenia palących. Do wyboru są sesje grupowe i indywidualne.

Niektóre ośrodki dla nałogowych palaczy oferują program antynikotynowy dla firm – „Firma bez papierosa” i prowadzą działania edukacyjne dla pracodawców. Dzięki temu uświadamiają im, że mogą pomóc palaczom w swojej firmie. Palący pracownik ma problemy z koncentracją i z dyscypliną oraz szybciej się denerwuje, co wpływa również na jakość pracy i stosunki ze współpracownikami. Między palącymi i niepalącymi mogą tworzyć się konflikty. Dlatego gdy chcemy tego uniknąć przeprowadźmy w firmie kampanię edukacyjną, która zniechęci do palenia, a zachęci do udziału w programie antynikotynowym, prowadzonym przez różnych terapeutów. Jednym z miejsc, gdzie można wziąć udział w takiej terapii i dowiedzieć się więcej o uzależnieniu od papierosów jest Klinika i Ośrodek Badan nad Nikotynizmem Free Forever.