Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Skrzywiona przegroda nosowa: objawy, przyczyny, leczenie

Skrzywiona przegroda nosowa: objawy, przyczyny, leczenie

Skrzywiona przegroda nosowa: objawy, przyczyny, leczenie
+
Tagi:

Skrzywiona przegroda nosowa jest przyczyną problemów z oddychaniem, chronicznego kataru, a także przewlekłych infekcji górnych dróg oddechowych. Jak zaradzić tym wszystkim dolegliwościom?

Przegroda nosowa ulega odkształceniom wskutek urazów mechanicznych lub predyspozycji genetycznych. W tym drugim przypadku zmiany w budowie przegrody następują stopniowo, stają się zauważalne dopiero w zaawansowanym stadium skrzywienia. Niekiedy osoby ze zdeformowaną przegrodą nosową nie są świadome przyczyn wielu różnych dolegliwości, na które cierpią, np. przewlekłego kataru, infekcji, problemów z oddychaniem. Leki przynoszą jedynie tymczasową ulgę, jeśli w ogóle. Jak się okazuje, jedynym sposobem na poprawię zdrowia jest wtedy operacja przegrody nosa.

 

Nie zwlekaj z operacją!

Jeśli lekarz zdiagnozuje u pacjenta skrzywioną przegrodę nosową, nie należy zwlekać z operacją, ponieważ bagatelizowanie tego problemu może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań zdrowotnych. Jeśli podejrzewasz u siebie skrzywienie przegrody nosa, skonsultuj się z laryngologiem i umów się na badania. Operację najlepiej przeprowadzić między 20 a 25 rokiem życia – w okresie, w którym kształtuje się ostatecznie przegroda nosowa.

 

Operacje przegrody nosowej

Zabieg finansowany przez NFZ wykonuje się techniką klasyczną. Aby doszedł do skutku, niezbędne jest skierowanie wystawiane przez laryngologa (do którego z kolei potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu). W ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu pacjenci noszą opatrunki.

Zabieg tzw. nowoczesny wykonuje się po dożylnym zaaplikowaniu niezbyt mocnego środka usypiającego. Po jego wykonaniu zaleca się szczególną ostrożność, ponieważ nos należy chronić przed ewentualnymi urazami. Niekiedy niezbędne okazuje się przyjmowanie antybiotyków. Za operację płaci się od 4 do 5 tysięcy złotych.

 

Wczesne objawy skrzywienia przegrody nosowej

Skrzywienie przegrody nosowej da się zauważyć już u noworodków. Ten defekt objawia się tym, że dziecko często odrywa usta od piersi przy karmieniu, aby nabrać ustami powietrza. Zarówno dzieci, jak i dorośli ze skrzywioną przegrodą nosową nabierają powietrza właśnie przez usta.

 

Skrzywiona przegroda nosowa pociąga za sobą szereg różnych komplikacji zdrowotnych. Dlatego jeśli cierpisz na wymienione powyżej dolegliwości i bezskutecznie próbujesz je zwalczyć – skontaktuj się ze specjalistą, by sprawdzić, czy przyczyną nie jest właśnie ten problematyczny defekt.