Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Stres chorobą cywilizacyjną XXI w.

Stres chorobą cywilizacyjną XXI w.

Stres chorobą cywilizacyjną XXI w.
+
Tagi:

Obecnie wiele się mówi o negatywnym wpływie długotrwałego stresu na zdrowie. Jak sobie radzić z chronicznym napięciem?

Obecne tempo życia nie sprzyja zachowaniu wewnętrznej równowagi i nieskazitelnego zdrowia. Coraz więcej osób uskarża się na dolegliwości, których źródłową przyczyną jest permanentny stres. Jest on zjawiskiem do tego stopnia powszechnym, że zyskał sobie miano choroby cywilizacyjnej XXI w. Jak z nim walczyć?

 

Przystosowawcza funkcja stresu

Z biologicznego punktu widzenia stres jest pożądaną reakcją organizmu na zagrażające niebezpieczeństwo. Pod wpływem stresu organizm wydziela adrenalinę oraz noradrenalinę – hormony, które przyspieszają pracę serca, pobudzają przepływ krwi i zwiększają ciśnienie. Dzięki temu organizm jest bardziej wydajny i może adekwatnie zareagować na daną sytuację. Stres ma więc ogromne znaczenie przystosowawcze.

Jeśli jednak stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, traci swoją pierwotną funkcję i staje się obciążający dla organizmu. Najczęstszymi objawami długotrwałego stresu są migreny, bóle brzucha, drżenie powiek, ogólne rozdrażnienie i obniżony nastrój. Stres wpływa ujemnie na układ krążenia, może stać się przyczyną nadciśnienia, choroby wieńcowej, a nawet zawału serca. Na szkodliwy wpływ chronicznego stresu narażony jest również układ trawienny: długotrwałe napięcie psychiczne zwiększa ryzyko zachorowania na zespół jelita nadwrażliwego. Warto też wspomnieć o tym, że stres nie pozostaje bez wpływu na zdrowie psychiczne: przyczynia się do problemów ze snem, upośledza zdolność do koncentracji, a nawet wywołuje zaniki pamięci i standy depresyjne.

 

Leczenie objawów stresu w Niemczech

Nikomu nie trzeba chyba wyjaśniać, dlaczego polski system opieki zdrowotnej pozostawia wiele do życzenia. Z uwagi na te liczne niedoskonałości coraz więcej Polaków korzysta ze specjalistycznej pomocy niemieckich lekarzy. Odległość nie jest wcale przeszkodą: wiele firm transportowych oferuje przewozy pasażerskie za granicę. Najlepszym i najtańszym środkiem transportu są busy do Niemiec. Jeśli więc dostrzegasz u siebie objawy towarzyszące długotrwałemu napięciu i chciałbyś uzyskać fachową pomoc medyczną, nie zwlekaj zbyt długo z wyjazdem.