Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Tlenoterapia - kupić czy wypożyczyć sprzęt?

Tlenoterapia - kupić czy wypożyczyć sprzęt?

Tlenoterapia - kupić czy wypożyczyć sprzęt?
+

Tlenoterapię z reguły prowadzi się w placówkach medycznych w przypadku dość poważnych schorzeń, jednak często w leczeniu stosuje się tlenoterapię domową. Należy zatem zadać pytanie: lepiej taki sprzęt kupić czy wypożyczyć?

Tlenoterapia to metoda polegająca na leczeniu tlenem. Jej głównym celem jest zwiększenie stężenia tlenu w powietrzu wdychanym przez pacjenta. W ten sposób można bardziej dotlenić komórki, co ma mieć pozytywny wpływ na poprawienie zdrowia pacjenta oraz szybsze leczenie pewnych schorzeń. 

 

Jak działa koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu, ogólnie rzecz biorąc, działa jak pewnego rodzaju filtr. Chodzi o to, że koncentrator pobiera powietrze, po czym oddziela cząsteczki azotu od tlenu. W ten sposób do płuc dostaje się tlen w czystej postaci. Należy pamiętać, aby korzystać z koncentratorów tlenu przede wszystkim w pomieszczeniach czystych. W pomieszczeniu powinno być w miarę sucho i nie powinno być w nim dymu tytoniowego, gdyż działa on destrukcyjnie na sprzęt. Personel wypożyczalni koncentratorów tlenu w razie wątpliwości wyjaśni sposób działania takiej aparatury i poinstruuje klienta, jak należy ją obsługiwać.

              
 

Kupno czy wynajem?

Sprzęt do tlenoterapii przede wszystkim nie jest tani. Zakup całej aparatury to często wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Zaletą jest to, że sprzęt mamy na własność i możemy z niego korzystać w każdej chwili. Czy jest to jednak wyjście bez wad? Posiadając swój zestaw do tlenoterapii, należy pamiętać o pewnych zasadach:

  •  jak już wspomniano, należy jednorazowo wydać sporo pieniędzy na zakup sprzętu,
  •  w razie awarii sprzęt należy oddać do serwisu, co łączy się z brakiem możliwości przeprowadzenia terapii,
  •  należy pamiętać o regularnych przeglądach i wymianach filtrów.

 

Prócz możliwości przeprowadzenia tlenoterapii w dowolnym momencie (chyba że sprzęt jest akurat w serwisie), kupno aparatury ma pewne dodatkowe wady. Jedną z nich jest konieczność przeprowadzania regularnych przeglądów.

Jak sprawa wygląda w przypadku wynajmu takiego sprzętu? Należy pamiętać, że sprzęt wypożyczany nigdy nie stanie się naszą własnością. Jednak istnieje wiele zalet takiego rozwiązania, między innymi:

  •  sprzęt jest regularnie konserwowany,
  •  filtry są wymieniane zgodnie z zaleceniami producenta,
  •  wypożyczalnia koncentratorów tlenu najczęściej posiada sprzęt dobrej marki,
  •  w razie awarii sprzęt można wymienić,
  •  brak konieczności wydania jednorazowo dużej ilości pieniędzy.
     

Obsługa wypożyczalni koncentratorów

Dodatkową zaletą, która przechyla szalę zwycięstwa na stronę wynajmu koncentratorów tlenu, jest fachowa obsługa. Specjaliści pracujący w wypożyczalni dostarczą sprzęt na miejsce oraz przeprowadzą szczegółowe szkolenie klienta. Ponadto sprzęt zostanie wymieniony, więc terapię będzie można przeprowadzać nadal.

Wynajem koncentratora tlenu z wypożyczalni pozwoli nam zaoszczędzić co najmniej kilka tysięcy złotych, które musielibyśmy przeznaczyć na jego kupno. Chociaż wynajem może z pozoru wydawać się droższy, jest to rozwiązanie dużo lepsze.