Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Uwolnić serce - profilaktyka choroby wieńcowej

Uwolnić serce - profilaktyka choroby wieńcowej

Uwolnić serce - profilaktyka choroby wieńcowej
+
Tagi:

Serce jest jednym z najważniejszych organów układu krwionośnego. Zaczyna bić już w dwudziestym pierwszym dniu od poczęcia

U dorosłego człowieka waży około pół kilograma, a jego praca jest niezbędna do normalnego funkcjonowania. Bez odpoczynku przetacza krew, a jakiekolwiek zmiany i choroby serca mogą być bezpośrednim zagrożeniem dla naszego życia. Dlatego też należy odpowiednio troszczyć się o siebie. Aktywny tryb życia i odpowiednia dieta bogata w witaminy to połowa sukcesu.  


Czynniki, które mają wpływ na choroby wieńcowe

Niestety wiele osób boryka się z chorobami, które związane są ze złym funkcjonowaniem serca. Z wiekiem ryzyko zachorowania na choroby wieńcowe wzrasta. Najbardziej narażoną grupą są mężczyźni po 45. roku życia. Ryzyko zachorowań u kobiet pojawia się o dziesięć lat później. Prawdą jest, że więcej mężczyzn choruje na serce. Wynika to z naturalnej ochrony kobiet, których gospodarka hormonalna w okresie rozrodczym ochrania je przed uszkodzeniami. Jednak w okresie menopauzy, kiedy czynność hormonów zanika, również podatność na zachorowanie jest większa. Ważne są czynniki genetyczne. Jeżeli w rodzinie odnotowuje się choroby związane z pracą serca to prawdopodobieństwo zachorowania jest dużo większe.

Dużo się mówi o złym działaniu dymu papierosowego. Specjaliści Profmed potwierdzają, że palenie papierosów może być jednym z czynników, który powoduje zachorwania. Zarówno palenie bierne jak i czynne wpływa na funkcjonowanie serca. U osób w starszym wieku ważny jest również poziom cholesterolu i nadciśnienie tętnicze. Te dwa czynniki zazwyczaj reguluje się tabletkami. Jednak niezbędna jest zmiana dotychczasowego trybu życia i diety.  Z brakiem ruchu i siedzącym trybem pracy wiąże się otyłość, która może być powodem zawału serca.


Choroby serca i ich objawy

Choroby serca zwykło dzielić się na dwa rodzaje. Wymienia się choroby przewlekłe i ostre zespoły wieńcowe. Do tych pierwszych zalicza się dusznice bolesną, dławicę odmienną, zespół sercowy X oraz dławicę związaną z mostkami mięśniowymi. Ostre zespoły wieńcowe to zazwyczaj nagłe zawały serca. Podczas których dochodzi do zamknięcia światła wieńcowego naczynia tętniczego. Do najczęściej wymienianych objawów jest ucisk w klatce piersiowej, który promieniuje w kierunku żuchwy, lewej dłoni lub pleców. Ból ten wywołany jest zazwyczaj wysiłkiem fizycznym lub stresem. Odnotowuje się również wśród pierwszych objawów płytki oddech i uczucie kołatania serca. Tego typu zachowanie nie należy bagatelizować. Nie jest to naturalne dlatego też należy szybko reagować. Do tego również często dochodzą zawroty głowy mdłości i pocenie się. W tym przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.


Profilaktyka

W przypadku chorób serca niezbędne są rutynowe badania, które często ratują życie osób u których pierwsze objawy zachorowań są niewidoczne gołym okiem. Osoby starsze, które narażone są na zachorowania szczególnie powinny zadbać o odpowiednie badania. Jednym z nich jest EKG, badanie, które rejestruje pracę serca. Jest podstawą w procesie diagnozowania chorób. Równie ważnym badaniem jest echokardiografia, czyli echo serca. Polega na nieinwazyjnej technice diagnostyki obrazowej. Profilaktyka jest ważna, ponieważ z sercem nie ma żartów, a choroby związane z układem krwionośnym są często bardzo poważne, a zaniedbania często prowadzą do zgonów. Miażdżyca, która jest jednym z głównych przyczyn zawałów rozwija się przez wiele lat, nie dając o sobie znać, a moment kulminacyjny rozwoju w postaci zawału lub udaru mózgu przynosi często ciężkie i nieodwracalne powikłania. Niektóre czynniki, które powodują zachorowania można zminimalizować poprzez zmianę trybu życia. Warto więc rzucić palenie, ograniczyć tłuste posiłki, które podwyższają cholesterol. Dobrym rozwiązaniem jest również uprawianie sportu i rozwijanie swoich pasji. Dzięki temu łatwo się odstresować i zachować nienaganną sylwetkę. Ponadto dieta bogata w warzywa i owoce pobudzi do działania i zmotywuje do codziennego uśmiechu.