Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Wady wzroku: krótkowzroczność

Wady wzroku: krótkowzroczność

Wady wzroku: krótkowzroczność
+
Tagi:

Krótkowzroczność (miopia) to choroba oczu, która powstaje na skutek skupiania się toru optycznego przed siatkówką. Przyczyną tej wady wzroku mogą być np. czynniki genetyczne lub oglądanie telewizji przy słabym świetle.

Dobrą techniką leczenia jest laserowa korekcja wzroku lub ortokorekcja – zakładanie specjalistycznych soczewek na noc.

W Polsce korekcji wzroku wymaga prawie połowa osób od 12. do 18. roku życia, a co trzeci licealista jest krótkowidzem. Jest to jedna z najczęściej występujących wad wzroku.

 

Czym jest krótkowzroczność?

Co to jest krótkowzroczność?  To rodzaj wady wzroku, która polega na skupianiu się toru optycznego przed siatkówką oka. W praktyce objawia się wyraźnym widzeniem bliskich obiektów, przy czym dalsze przedmioty wydają się rozmazane. Jest to jedna z najczęściej pojawiających się chorób oczu. Wyróżnia się kilka rodzajów krótkowzroczności:

  • Krótkowzroczność rogówkowa – pojawia się, gdy rogówka jest zbyt kulista. Jest to bardzo rzadka odmiana choroby.
  • Krótkowzroczność soczewkowa – wynika z pęcznienia soczewki lub jej przesadnej okrągłości. Tym objawem rozpoczyna się zaćma oraz niekiedy cukrzyca.
  • Krótkowzroczność osiowa – jest powodowana przez zbyt dużą gałkę oczną. Objawy choroby nasilają się wraz z wydłużaniem gałki w tylnym biegunie.
  • Duża krótkowzroczność – choroba uwarunkowana genetycznie, która może powodować niedowidzenie lub ślepotę.

 

Przyczyny krótkowzroczności – wady genetyczne, słabe oświetlenie

Krótkowzroczność, podobnie jak astygmatyzm i jaskra, ma często podłoże genetyczne. Jeśli samemu ma się problemy z widzeniem z daleka, należy zwrócić uwagę na rozwój wzroku u dziecka. W tym celu powinno się robić regularne badania okulistyczne już u małych dzieci, ponieważ choroba rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie. Częstą przyczyną krótkowzroczności jest też oglądanie telewizji ze zbyt bliskiej odległości lub wpatrywanie się godzinami w ekran komputera przy słabym oświetleniu.

 

Objawy krótkowzroczności – mrużenie oczu, niedowidzenie przedmiotów z oddali

Krótkowzroczność objawia się głównie nieostrym widzeniem przedmiotów z oddali. Osoby dotknięte tą przypadłością mają trudności z widzeniem w nocy i muszą mocniej wytężać wzrok, jeśli chcą coś przeczytać lub obejrzeć. Małe dzieci często mrużą oczy, gdy próbują zobaczyć coś wyraźniej. Zdarza się też, że wskutek ciągłego wyostrzania wzroku ludzie odczuwają bóle głowy.

 

Leczenie krótkowzroczności – laserowa korekcja wzroku, ortokorekcja

Leczenie krótkowzroczności zaczyna się zwykle od soczewek rozpraszających, które znajdują się w okularach lub soczewkach kontaktowych. Laserowa korekcja wzroku jest stosowana u dorosłych powyżej 20. roku życia, u których wada już się ustaliła. Operacja laserowa oczu pozwala uzyskać mniejszą moc łamiącą rogówki. Popularnym zabiegiem wśród dzieci i młodzieży jest ortokorekcja, która polega na zakładaniu soczewek kontaktowych na noc. Dzięki specjalistycznym soczewkom najnowszej generacji ta metoda spłaszcza kształt przedniej części rogówki na cały następny dzień. Ortokorekcję stosuje się dla krótkowzroczności od 1 do 5 dioptrii.