Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Właściwości płynu do płukania ust z fluorem

Właściwości płynu do płukania ust z fluorem

Właściwości płynu do płukania ust z fluorem
+

Czy zapewniasz swojej jamie ustnej właściwą ochronę? Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów płynów do płukania ust. Ich dobór powinien zależeć od stanu zębów oraz dziąseł, a każdy środek charakteryzuje się innymi właściwościami.

W sklepach medycznych, aptekach oraz drogeriach znajdziemy zazwyczaj trzy rodzaje płynów służących do przepłukiwania jamy ustnej. Większość ludzi nie ma jednak o tym pojęcia i decyduje się zazwyczaj na zakup najtańszych preparatów, dostępnych w promocyjnej cenie.

Dobrym rozwiązaniem jest zatem zapoznanie się klasyfikacją i właściwościami poszczególnych płynów do płukania ust. Nie ma uniwersalnych środków, a każdy z nas ma innego typu uzębienie, inne choroby zębów oraz inną wrażliwość dziąseł; nie mówiąc już o wymaganiach wobec smaku. Z tego względu płyn do płukania ust wzbogacony o fluor przeznaczony jest dla określonej grupy osób.

 

Najpopularniejsze rodzaje płynów

Zadaniem wszystkich płynów do płukania ust jest odświeżenie oddechu oraz usunięcie resztek pokarmu. Naturalnie samo płukanie nie zastąpi klasycznego mycia zębów dwa razy dziennie. Pierwszą grupą płynów są standardowe produkty, które możemy kupić bez żadnej recepty. W ich składzie dominują składniki odświeżające i alkohol, poza tym nie zawierają one fluoru. Więcej na temat płynów można przeczytać na stronie https://denthelp.pl/higiena-jamy-ustnej/plyny-do-plukania-ust Drugi rodzaj płynów to środki z chlorheksydyną. Są to bardzo skuteczne preparaty, które zawierają 0,12% glukonianu chlorheksydyny i 11,6% alkoholu. Płyny zawierające chlorheksydynę są zalecane szczególnie dla osób cierpiących na zapalenie dziąseł. Trzecią i najbardziej interesującą nas grupą są płyny do płukania ust z fluorem.

 

Właściwości i skuteczność fluoru

Fluor to chyba doskonale znany każdemu związek chemiczny. Większość ludzi miała z nim kontakt już we wczesnym dzieciństwie, kiedy to szkoły były odwiedzane co jakiś czas przez panie pielęgniarki, zmuszające dzieci do mycia zębów pastami z fluorem. Ale niezbyt przyjemny zapach i smak fluoru równoważą jego zdrowotne właściwości. Trzeba też wiedzieć, że skoro stosuje się go w produkcji płynów do płukania ust, musi wykazywać się on jakimś specyficznym działaniem, które nie jest charakterystyczne dla typowej mięty.
Walka ze szkodliwymi kwasami

Fluor zabezpiecza wszystkie zęby przed niekorzystnym działaniem kwasów, których w jamie ustnej niestety nie brakuje. Powstają one w wyniku działania bakterii pojawiających się głównie w płytce nazębnej. Szkodzą szkliwu i zwiększają ryzyko próchnicy. Fluor walczy z tymi kwasami, jednocześnie nie ingerując zbyt mocno w strukturę samych zębów. Staje się dla nich barierą obronną, ochraniając je przed często występującą u osób młodych próchnicą. To z tego powodu z płynów do płukania jamy ustnej bogatych we fluor powinny korzystać przede wszystkim dzieci.

Oczywiście płyn do płukania ust nigdy nie powinien być traktowany jako zamiennik pasty i szczoteczki do zębów. Myć zęby szczoteczką należy codziennie; płukanie jamy ustnej płynem z fluorem jest jedynie uzupełnieniem tego podstawowego zabiegu higienicznego.