Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Wyprostuj swój uśmiech! Nowoczesne leczenie ortodontyczne

Wyprostuj swój uśmiech! Nowoczesne leczenie ortodontyczne

Wyprostuj swój uśmiech! Nowoczesne leczenie ortodontyczne
+
Tagi:

Prosty zgryz to już nie tylko kwestie estetyczne, lecz także zdrowotne. Krzywy zgryz może prowadzić do próchnicy, bo stłoczone zęby trudniej się myje, omijając po prostu miejsca miej dostępne.

Dlatego szczególnie warto zadbać o prosty uśmiech, należy w tym celu udać się do ortodonty i ustalić plan leczenia.

 

Przyczyny i rodzaje wad zgryzu

 

Wady mogą być wrodzone lub nabyte. Problemy ze zgryzem wynikające z dziedziczności są zwykle dużo poważniejsze, bo dotyczą także budowy kości, w konsekwencji leczenie też przebiega dłużej. Ale ciągle 80% wad zgryzu ma charakter nabyty i zwykle powstaje w ciągu pierwszych lat życia. Do przyczyn powstawania tego ostatniego typu wad najczęściej zalicza się:

·      

        - niedobory witaminowe;

·       - nieodpowiednie układanie niemowlęcia w łóżeczku;

·       - nieprawidłowy sposób karmienia;

·       - nieodpowiedni sposób oddychania (przez otwarte usta, spowodowany przerostem migdałka gardłowego, alergiami, stanami       zapalnymi błony śluzowej nosa lub gardła);

·       - nieodpowiedni sposób połykania, mówienia;

·         ssania (palca, wargi, przedmiotów);

·       - obgryzanie paznokci.

 

Jednak najczęstszą przyczyną powstania wady zgryzu jest nieleczona próchnica u małych dzieci. Zaniedbanie leczenia mlecznych zębów najczęściej prowadzi do ich przedwczesnego wypadania, wówczas wzrost tkanki kostnej ulega zahamowaniu. A stałe zęby nie będą się mieścić w niedostatecznie rozwiniętych szczękach i zaczną wyrastać krzywo – tłumaczą  specjaliści z gabinetu Implant-Art.

 

Wady zgryzu dzielimy na:

·       

        - przodozgryz – żuchwa jest nadmiernie rozrośnięta ku przodowi;

·       - tyłozgryz – żuchwa jest cofnięta w stosunku do zębów szczęki;

·       - zgryz otwarty – zęby nie mają kontaktu w płaszczyźnie pionowej;

·       - zgryz krzyżowy – zęby zachodzą na siebie odwrotnie.

 

 

 

Kiedy udać się  do ortodonty

 

Leczenie ortodontyczne rozpoczęte jak najwcześniej wcale nie jest najskuteczniejsze. Małe dzieci najczęściej nie są w stanie wytrzymać bólu związanego z noszeniem aparatu, leczenie w bardzo młodym wieku jest zalecane jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy wada jest bardzo poważna i poniekąd utrudnia normalne funkcjonowanie dziecka. Optymalny czas na rozpoczęcie leczenia przychodzi wówczas, gdy rozpoczyna się wzrost dziecka – 10 -11 lat u dziewczynek, przed okresem dojrzewania; 11 -13 lat w przypadku chłopców, przed okresem pokwitania – jak twierdzą eksperci z Implant-Art.

 

Jak wygląda leczenie?

 

Prostowanie zgryzu jest długotrwałym leczeniem, często może trwać nawet do kilku lat. Przebieg leczenia ortodontycznego można rozpisać na pięć etapów działania, mianowicie na: diagnostykę i planowanie leczenia; naklejenie aparatu stałego lub wykonanie aparatu ruchomego; wizyty kontrolne; zdjęcie aparatu; utrwalenie efektów leczenia.

W pierwszym kroku diagnozuje się wadę zgryzu na podstawie badań stomatologicznych i zdjęć rentgenowskich, pobierany jest też wycisk górnych i dolnych zębów, na podstawie których przygotowywane są gipsowe modele zębów. Na podstawie zebranego materiału o zgryzie pacjenta ortodonta tworzy plan leczenia. Następnym krokiem jest naklejenie zamków na zęby.

 

Często bywa tak, że aparaty nie są naklejane jednocześnie, bo jeden z łuków wymaga odpowiedniego przygotowania. Przy aparacie ruchomym dentysta sprawdza, czy aparat jest dobrze dopasowany, nie uwiera; udzielane są również wskazania odnośnie użytkowania aparatu. Trzecim krokiem są wizyty kontrolne, które w przypadku aparatu stałego odbywają się co miesiąc i polegają na aktywacji łuków. W przypadku aparatów ruchomych na wizytach dentysta kontroluje postępy leczenia. Następnym krokiem jest zdjęcie aparatu, a w przypadku aparatu ruchomego zaprzestanie jego używania. Ostatnim i bardzo istotnym etapem jest utrwalanie efektów leczenia. Najważniejsze jest stosowanie retencji zarówno stałej (na stałe zamocowanego w jamie ustnej retainera), jak i ruchomej (płytka retencyjna), aby utrwalić efekty leczenia i nie dopuścić do powrotu wady zgryzu. Czas retencji jest w dużej mierze zależny od stanu wyjściowego zębów, na tym etapie leczenia również konieczne są okresowe wizyty kontrolne.