Tu jesteś: Wygraj bitwę o zdrowie | Bitwaozdrowie.pl » Twoje zdrowie » Żurawina: pomaga przy infekcjach dróg moczowych czy nie?

Żurawina: pomaga przy infekcjach dróg moczowych czy nie?

Żurawina: pomaga przy infekcjach dróg moczowych czy nie?
+

Na infekcje dróg moczowych zaleca się jeść żurawinę, ze względu na jej prozdrowotne właściwości. Badania pokazują jednak, że żurawina nie w każdym przypadku może pomóc.

Żurawina od wieków wykorzystywana jest przez ludzkość przy problemach z pęcherzem. Dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom w znacznym stopniu ogranicza namnażanie się szkodliwych bakterii w obrębie układu moczowego. Dlatego można ją stosować z powodzeniem przy lżejszych infekcjach.

Żurawina zawiera ponadto wiele witamin, minerałów, flawonoidów, antocyjanów oraz innych cennych substancji, które nie tylko pomagają przy problemach z pęcherzem, ale wzmacniają też układ odpornościowy i poprawią ogólny stan zdrowia. Żurawina jest idealnym dodatkiem do dań mięsnych i deserów, robi się z niej konfitury. Od niepamiętnych czasów znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej. Ma cierpki smak, ale w połączeniu z innymi produktami smakuje wyśmienicie.

 

Kto cierpi na infekcje dróg moczowych?

Infekcje dróg moczowych to głównie dolegliwość kobiet, choć dotyczy ona również mężczyzn, ale w nieporównanie mniejszym stopniu. Przyczyną tego stanu rzeczy są różnice anatomiczne obu płci: kobiece narządy płciowe są bardziej narażone na wnikanie chorobotwórczych bakterii do wnętrza organizmu. Siedliskiem takich bakterii są zwłaszcza okolice odbytu, a drobnoustroje mogą zostać przeniesione do pochwy np. na skutek niewłaściwego podmywania się.

 

Co mówią badania?

Wpływem żurawiny na funkcjonowanie dróg moczowych zainteresowali się naukowcy. Wyniki badań są jednoznaczne: żurawina wpływa korzystnie na pracę pęcherza i stan dróg moczowych. Regularne picie naturalnego soku z żurawiny zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji aż o 60%. Żurawina jest również doskonałym remedium na wszelkiego rodzaju stany zapalne oraz infekcje bakteryjne.

Ze względu na swoje oczyszczające właściwości wchodzi w skład wielu preparatów detoksykacyjnych, które usuwają szkodliwe substancje z organizmu. Badania wykazały również, że żurawina w najmniejszym stopniu nie zakwasza moczu, jak jeszcze do niedawna sądzono. Sekret jej zdrowotnego działania polega na dużej zawartości proantocyjanidynów – substancji, które chronią pęcherz moczowy przed bakteriami E. coli.

 

Dlaczego warto pić sok z żurawiny?

Infekcje pęcherza moczowego nalezą do wyjątkowo dokuczliwych przypadłości. Objawiają się bólem podbrzusza, pieczeniem podczas oddawania moczu, częstym chodzeniem do toalety i nieustającym parciem na pęcherz. Wszystkie te objawy są spowodowane głównie przez bakterie E. coli, pochodzące z jelita grubego. Przedostają się one przez cewkę moczową do układu moczowego na skutek niewłaściwej higieny, stosunków seksualnych oraz innego rodzaju czynników. By zminimalizować ryzyko infekcji, dobrze jest pić sok z żurawiny lub zażywać suplementy zawierające w składzie żurawinę. Powinny to robić zwłaszcza osoby, które często miewają infekcje dróg moczowych. W przypadku stale nawracających zakażeń stosowanie antybiotyków nie jest wskazane, ponieważ w ostatecznym rozrachunku osłabiają one organizm, co z kolei prowadzi do kolejnych infekcji. I tak błędne koło się zamyka.

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule jest więc twierdząca – żurawina rzeczywiście pomaga przy infekcjach dróg moczowych. Nie powoduje przy tym żadnych skutków ubocznych, czego nie można powiedzieć o antybiotykach oraz innych preparatach stosowanych zwykle w przypadku zakażeń. Żurawina zaczyna działać na organizm już po dwóch godzinach od momentu spożycia, a jej działanie trwa średnio przez dziesięć godzin. Należy jednak z naciskiem podkreślić, że żurawina raczej nie pomaga w przypadku poważniejszych infekcji, które trwają przez długi czas. Wtedy najrozsądniejszym rozwiązaniem pozostaje konsultacja z lekarzem specjalistą.